Przygotowanie mieszkania, w którym ktoś zmarł

Mieszkanie, w którym ciało nieboszczyka uległo rozkładowi, będzie nadawać się do dalszego użytkowania, ale konieczne staje się jego odpowiednie przygotowanie. W tym celu należy wezwać profesjonalną firmę sprzątającą. Takich działań nigdy nie powinniśmy podejmować samodzielnie. Trzeba pamiętać, że trupi jad jest groźny dla osób żyjących. Co więcej, płyny ustrojowe, fekalia i całe ciało osoby zmarłej zawiera przecież ogrom toksyn, zarazków i bakterii. Nie każdy zresztą jest w stanie sprzątnąć pomieszczenie – ciało zmarłego to przykry widok, a sytuację pogarsza dodatkowo ogromny fetor.

Jak usunąć przykry zapach?

Jak wspomnieliśmy, sprzątanie po zwłokach musi być profesjonalne. Czy wiesz, że nieprzyjemny zapach dosłownie „wgryza” się w meble, ściany i podłogę? Nie wystarczy umycie tych powierzchni, wywietrzenie mieszkania ani ustawienie odświeżacza powietrza. Firma sprzątająca musi wykonać ozonowanie. Dzięki tej technice zapach zostanie całkowicie zniwelowany, a wszelkie roztocza i bakterie zwalczone. Dopiero tak przygotowane mieszkanie nadaje się do ponownego użytku.

Co z zanieczyszczeniami?

Pamiętajmy również, że nie każda śmierć jest łagodna, nie każdy umiera podczas snu, a ciało nieboszczyka zostaje znalezione od razu. Zdarza się, że mieszkanie jest „świadkiem” morderstwa albo samobójstwa. Zdarza się również, że nawet o śmierci naturalnej przez długi czas nie wie nikt z najbliższego otoczenia osoby zmarłej. Ciało zaczyna ulegać rozkładowi już po kilku godzinach od zgonu. Wyobraźmy sobie, w jakim jest stanie po kilku tygodniach. Do tego w pomieszczeniu może znaleźć się krew osoby zmarłej, płyny ustrojowe oraz fekalia. Są zainfekowane bakteriami i nie ma mowy, by takie zanieczyszczenia sprzątać bez właściwego zabezpieczenia, przy użyciu zwykłych środków. To zadanie dla ekipy, która sprząta w specjalnych uniformach i maskach na twarzy, a do prac porządkowych wykorzystuje profesjonalne środki chemiczne, które nie są dostępne w typowych drogeriach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *