Na czym polega nauka poprzez zabawę?

Zabawa jest nieodłącznym elementem świata dzieci. To podczas niej dzieci poznają swoje otoczenie i przedmioty, z którymi mają do czynienia. Ciekawość świata sprawia, że dzieci podczas zabawy skupiają całą swoją uwagę na analizie i obserwacji. Dlatego wraz z upływem czasu możemy zaobserwować zmiany, jakie zachodzą na rynku zabawek dla dzieci.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o roli zabawek interaktywnych. Zabawki tego typu znacząco wpływają na rozwój maluchów oraz ich zmysły i umiejętności. W przeciwieństwie do zabawy klasycznymi lalkami czy samochodami dziecko uczy się i poznaje różne zjawiska. W ten sposób rozwój technologii sprzyja powstawaniu elektronicznych zabawek, które będą pełniły funkcję nie tylko elementu zabawy, lecz edukacji. Dlatego rodzice coraz częściej zwracają uwagę na możliwości, jakie daje nowa zabawka. Wybór nie jest łatwy, szczególnie że sklepowe półki często uginają się pod ilością różnych kolorowych gadżetów.

Nauka poprzez zabawę jest możliwa dzięki wykorzystaniu zabawek przeznaczonych do tego celu. Miejscem, w którym dziecko może uczyć się poprzez zabawę, jest przedszkole, szkoła. Wszystko zależy od tego, z jakich zabawek dziecko będzie mogło korzystać. Dla przykładu korzystanie z podłogi interaktywnej wnosi znacznie więcej niż zabawa klockami czy innymi zabawkami. Podczas grania w gry interaktywne, które wyświetla projektor, dziecko uczy się, wykonując ruchy wskazane w danej grze. Zależą one od zadania, jakie dziecko ma do wykonania. Dlatego oprócz grania w piłkę, czy siatkówkę dziecko może mieć za zadanie odpowiadać na pytanie związane z lekcjami lub trenować liczenie. Ponadto podłoga interaktywna jest rozwiązaniem, które może być wykorzystane jako wyposażenie sali zabaw. Stanowi to dodatkowy atut takiego miejsca, ponieważ dzieci oprócz aktywności ruchowej rozwijają się i uczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *