Temat leżakowania nadal wzbudza wiele kontrowersji. Śmiało można powiedzieć, że dzieli grono pedagogów i rzesze rodziców. Jedni wskazują, iż leżakowanie przedszkolaków wpływa korzystnie na ich rozwój, drudzy zaś sądzą, że nie jest konieczne, a tym bardziej nie trzeba do spania w czasie dnia zmuszać najmłodszych. Niektóre przedszkola realizują program, w którym każdego dnia realizowany jest program uwzględniający leżakowanie. Inne pozwalają na drzemkę tylko dzieciom, które same o to proszą. Jeśli w placówce, do której uczęszcza Twoja pociecha, realizowane jest leżakowanie, warto dziecko do tego odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak to zrobić.
Pobyt poza domem może nie być zbyt komfortowy dla dziecka, przynajmniej na początku przygody z przedszkolem. Tym bardziej konieczność spania w nie swoim łóżku może spotkać się z nieprzychylną reakcją malucha. Warto więc, by leżakowanie już od pierwszych dni kojarzyło się miło i przyjemnie. Przedszkolak może zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, rodzice mogą też zanieść pościel z bajkową postacią czy specjalny śpiworek dla przedszkolaka. Im bardziej przytulną i domową atmosferę stworzy się w czasie poobiedniej drzemki, tym dziecko chętniej odpocznie w ciągu dnia.
Zalety leżakowania wskazują sami specjaliści. Odpoczynek w ciągu aktywnego dnia nie tylko wyciszy i odpręży przedszkolaka, ale da mu też siłę i energię do dalszego działania. Nie ma wątpliwości, że leżakowanie korzystnie wpływa więc na rozwój najmłodszych. Jeśli chcesz pomóc dziecku w całym procesie przyzwyczajania się do tego rodzaju odpoczynku w ciągu dnia, postaw na elementy, które on sam lubi. Pamiętaj, że nie zawsze będzie łatwo odciągnąć go od ciekawej zabawy. Właśnie dlatego należy zrobić wszystko, by leżakowanie nie było dla niego przykrym obowiązkiem, ale raczej standardowym działaniem wpisanym w cały harmonogram przedszkolnych zajęć.