Kim jest Mistrz Ceremonii Pogrzebowej?

Wiele osób jest przyzwyczajonych do pogrzebów wyznaniowych, które są przeprowadzane w świątyni, a przewodniczy im odpowiedni dla wyznania duchowny. Niewiele osób jednak wie, że możliwy jest całkowicie cywilny i świecki pogrzeb. Wtedy prowadzi go Mistrz Ceremonii. Następnie cało prowadzone jest na cmentarz, a następnie budowane są nagrobki. Kobyłka czy inne miejscowości, coraz chętniej wybierają świeckie pogrzeby.

 

Co robi Mistrz Ceremonii Pogrzebowej?

Pogrzeby wyznaniowe są zazwyczaj prowadzone według ustalonego schematu. Podobnie jest w przypadku pogrzebu świeckiego, czy cywilnego. Mistrz Ceremonii wygłasza mowę o życiu zmarłego lub zmarłej. Robi to po uprzedniej konsultacji z rodziną, która zazwyczaj życzy sobie nawiązania do konkretnego motywu, filozofii, czy cytatu. Ułożenie takiej mowy pogrzebowej nie jest więc łatwe. 

Mistrz Ceremonii musi być doświadczonym mówcą oraz być erudytą, aby dobrać stosowny motyw do mowy pogrzebowej. Musi go również cechować nienaganna dykcja, kultura osobista oraz rozwinięta empatia.

Mistrzowie Ceremonii są łatwo rozpoznawalni podczas pogrzebu, gdyż naszą oni specjalne czarne togi. Kiedyś nosili oni łańcuchu z godłem miasta. Teraz, gdy rola ta stała się bardziej popularna, Mistrzowie jeżdżą po całym kraju i jeśli noszą już łańcuch, to z godłem Polski.

Czy można mieć pogrzeb wyznaniowy z Mistrzem Ceremonii?

Wiele osób myśli, że pogrzeb może prowadzić albo duchowny, albo świecki Mistrz Ceremonii. Nie jest to jednak prawda. Zdarza się, że rodzina (mimo tego, że zmarły był niewierzący) zaprasza duchownego na pogrzeb prowadzony przez Mistrza Ceremonii, aby duchowny wspomógł ich modlitwą w trudnym czasie. Nawet pogrzeby wyznaniowe mogą mieć Mistrza Ceremonii. Wtedy nie jest on głównym prowadzącym ceremonii, ale wspomaga duchownego i przygotowuje spersonalizowaną mowę pogrzebową. 

Jak skontaktować się z Mistrzem Ceremonii?

Kontakt z Mistrzem Ceremonii odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem wybranego domu pogrzebowego. Mistrzów Ceremonii jest mało, dosłownie kilkadziesiąt w całej Polsce, więc najlepiej zdać się na kontakty i doświadczenie pracowników domu pogrzebowego. Jeśli jednak mamy wybranego Mistrza, to wystarczy powiadomić dom pogrzebowy, żeby pracownicy nie szukali nikogo innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *