Choroby wywołane przez gołębie

Okazuje się, że gołębie odchody to nie tylko brud i nieporządek na prywatnych posesjach i wielkomiejskich blokowiskach. W tego rodzaju zanieczyszczeniach znajduje się ogrom toksyn i bakterii a styczność z nimi może być bardzo niebezpieczna dla ludzi, wręcz śmiertelna.

Ptasie odchody przyczyniają się do problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym. To najczęściej przewlekłe biegunki, nudności i wymioty. To nie wszystko bowiem udowodniono, że odchody gołębi mogą przyczynić się do ślepoty ludzkiej, wywołują również zapalenie opon mózgowych. Choroby wywołane przez gołębie tego rodzaju mogą przyczyniać się do powstawania licznych powikłań, w przypadku zapalenia opon mózgowych jest to nawet śmierć pacjenta.

W takiej sytuacji zabronić się powinno dokarmiania tego gatunku ptactwa. Sami ornitolodzy potwierdzają nawet, że takie zachowania ludzi są zbyteczne i przyczyniają się tylko do niekorzystnych przyzwyczajeń gołębi, które łatwo mogą zdobywać pożywienie i ani myślą o osiedleniu na innych, niezamieszkałych przez nas terenach. Jedyną opcją, która skutecznie chroniłaby przed ptakami jest dzisiaj Birdsystem. Ten powinno się montować na elementach elewacji, na których najczęściej przesiadują ptaki. Do nich zalicza się balustrady, parapety czy dachy domów.

Trzeba również pamiętać, by ptasie odchody od razu czyścić. W tym celu przyda się wilgotna szmatka i roztwór z octem czy kwaskiem cytrynowym. Na pewno nie powinniśmy przebywać w skupiskach, gdzie tłoczą się gołębie – to nierzadko miejskie podwórka, ale również tereny turystyczne, takie jak Starówki największych miast Polski.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *