Nieletni jako świadek – procedury dotyczące przesłuchania w sądzie

W Polsce nie ma zakazu przesłuchiwania małoletnich świadków, jeśli tylko ich zeznania mogą stać się kluczowe w celu rozwiązania sprawy i wydania sprawiedliwego werdyktu. To sędzia decyduje o konieczności przesłuchań osób niepełnoletnich. W każdym takim przypadku istnieją jednak określone procedury, które trzeba przestrzegać w prowadzonym postępowaniu.

Osoby niepełnoletnie najczęściej przesłuchiwane są na neutralnym gruncie. W przypadku kilkulatków może być to nawet ich dom, sala zabaw albo inne miejsce, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Coraz częściej w sądach dostępne są tzw. przyjazne sale, które przypominają place zabaw. W takich warunkach przesłuchanie odbędzie się bez negatywnych emocji i stresu., wtedy może towarzyszyć nam adwokat. Rozwód Warszawa podobnie jak inne miasta są miejscem, gdzie możemy skorzystać z pomocy doświadczonych prawników.

Do przesłuchania osoby niepełnoletniej sędzia powołuje biegłego sądowego, który zajmuje się zebraniem zeznań albo ich obiektywną weryfikacją. Dużą rolę odgrywa w takich przypadkach psycholog albo biegły psychiatra sądowy. Ważne, by nikt nie wpływał na jakość i treść zeznań osób niepełnoletnich. To dlatego podczas takiej rozmowy dziecko nie pozostaje w kontakcie z osobami, które mogłyby nim manipulować. Niedopuszczalne jest również organizowanie przesłuchań małoletnich w miejscach, w których stale przebywają strony postępowania.

Zeznania małoletnich, a prawnik rozwody warszawa

Dlaczego osoby niepełnoletnie są otoczone wyjątkową opieką podczas składania zeznań. Te mają być rzetelne i prawdziwe, a każdy zewnętrzny bodziec mógłby na nie wpływać negatywnie. Należy też chronić delikatną jeszcze psychikę dziecka. Małoletni będzie najbardziej prawdomówny wtedy, gdy przesłuchanie będzie odbywać się w naturalnych warunkach. Pamiętajmy, że dzieci nie zawsze radzą sobie z emocjami, a ich eskalacja mogłaby zaburzyć obraz składanych zeznań. Sprawy rozwodowe to stres dla małoletnich.

Warto dodać, że zeznania osób małoletnich mają taką samą wartość, jak osób dorosłych. Nierzadko mają kluczowe znaczenie i stanowią główny dowód w sprawie. Dzieci są wiarygodne, nie potrafią jeszcze kłamać, zatajać, manipulować. Nawet jeśli to robią, biegli sądowi są właśnie po to, by to wychwycić i zweryfikować.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *