Statystyki wskazują, że nawet co trzecie dziecko boryka się z zakażeniem pasożytniczym. Do najczęściej spotykanych pasożytów należą owsiki, ale zdarzają się również lamblie, tasiemce i glisty ludzkie.
Chorobami pasożytniczymi łatwo się zarazić, wystarczy nie do końca przestrzegać zasad higieny. Szczególnie dzieci są narażone na kontakt z jajami pasożytów bawiąc się na zewnątrz i nie zawsze odpowiednio dbając o mycie rąk. Pasożyty i ich jaja występują powszechnie w ziemi, piasku, na nieumytych warzywach i owocach. Często również u zwierząt domowych i tych przypadkowo pogłaskanych przez dziecko. Jaja łatwo przyczepiają się do skóry, odzieży, włosów. Wystarczy włożenie brudnej ręki do buzi, zjedzenie nieumytego jabłka lub wspólna zabawa z zarażonym kolegą z przedszkola, aby malec zainfekował się chorobą.
Objawami, które mogą wskazywać na zakażenie pasożytnicze to:
- biegunki,
- nieokreślone bóle brzucha,
- nudności,
- brak apetytu,
- przewlekły kaszel,
- wysypki,
- stany podgorączkowe,
- katar.
W jaki sposób możemy zdiagnozować zakażenie pasożytnicze?
Najbardziej powszechną metodą jest badanie kału na pasożyty. Cena zwykle nie przekracza 300 zł. Czasem nawet bez badania kału można zauważyć wokół odbytu lub w jego stolcu krótkie, nitkowate robaki. To owsiki, których obecność jest widocznym potwierdzeniem zakażenia. Badanie kału na pasożyty jest metodą nieinwazyjną, potrzebujemy jedynie próbki stolca. Jeśli pomimo negatywnego wyniku badania stolca nadal podejrzewamy zakażenie pasożytnicze, dobrze jest zrobić badania z krwi.
Pasożyty obecne w organizmie ludzkim wytwarzają substancje, które nazywamy antygenami. W odpowiedzi na nie w krwiobiegu pojawiają się przeciwciała. Mają one za zadanie zwalczyć intruza. Jeśli badanie krwi potwierdzi obecność takich przeciwciał, jest to dowód na zakażenie pasożytami.
Gdy wiemy już, że nasze dziecko jest nosicielem pasożytów, należy bezwzględnie się ich pozbyć. Nieleczona choroba pasożytnicza może z czasem doprowadzić do różnych powikłań, powodując coraz większe osłabienie, niedożywienie i w rezultacie wyniszczenie organizmu.
W przypadku utrzymujących się objawów żołądkowo jelitowych warto pogłębić diagnostykę i wykonać inne badania kału u dziecka np. o badanie kału na obecność krwi utajonej czy tez badanie Helicobacter pyroli.