Czym jest szambo ekologiczne?

Szamba ekologiczne to rozwiązanie, które różni się od klasycznego betonowego szamba, ale nie można też go zaliczyć jako przydomowa oczyszczalnia ścieków. Budowa takiego szamba jest konieczna w przypadku, gdy działka nie ma przyłącza wodociągowego. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim wysoka odporność oraz szczelność.

 

Szambo ekologiczne to zbiornik bezodpływowy. Część osób błędnie je utożsamia z przydomową oczyszczalnią ścieków, tymczasem są to dwie zupełnie inne rzeczy. Ekologiczne zbiorniki przyjeżdżają w postaci „pociętych” elementów, które na miejscu są składane w jedną całość. Zasada ich działania jest prosta – w wybudowanym pomieszczeniu gromadzą się ścieki, które po zapełnieniu należy wywieźć  specjalnym pojazdem.
Niewątpliwą przewagą szamba ekologicznego nad jego klasycznym, betonowym odpowiednikiem jest dużo większa trwałość. W przypadku betonowych ścian istnieje także problem z dokładnym uszczelnieniem spoin, przez co po pewnym czasie ścieki mogą wyciekać poza obszar szamba. Skutki mogą być jednak poważniejsze niż samo rozlanie się zanieczyszczeń, ponieważ taki obrót rzeczy może doprowadzić do skażenia okolicznych wód gruntowych.
Szamba ekologiczne możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to konstrukcja z tworzywa sztucznego. Zapewniają one pełną szczelność, długą żywotność, a także są odporne na skrajne zmiany temperatur. Instalując plastikowy zbiornik musimy zadbać o odpowiednie zakotwiczenie go w gruncie, aby zminimalizować szansę na ewentualne jego wysadzanie. Drugim rodzajem są szamba ekologiczne betonowe, które są wytrzymalsze i szczelniejsze od ich konkurentów, ale ze względu na ich wagę mogą wystąpić problemy z zakupem zbiorników o większych gabarytach.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *