Kim jest biegły sądowy i jaka jest jego rola w postępowaniu sądowym?

Podczas rozprawy sąd opiera się na zgromadzonych dowodach. To dzięki nim zapada wyrok, lecz zdarzają się sytuacje, gdy pojawiają się znaczne wątpliwości. Wtedy na wniosek sądu do sprawy powoływany jest biegły sądowy.

Biegły sądowy jest specjalistą, który posiada odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. To dzięki nim jest on w stanie przygotować opinię, która będzie stanowiła dowód w sprawie. Rola biegłego w sprawach karnych może w znaczny sposób przyczynić się do wydania wyroku skazującego. Dlatego niezbędne jest, żeby była ona przygotowana uczciwie i rzetelnie.

Do sprawy biegły sądowy powoływany jest na wniosek sądu. To on decyduje, czy jest potrzeba skorzystania z przygotowanej opinii. Zdarza się również, że sąd może zaakceptować wniosek stron dotyczący powołania biegłego. W takiej sytuacji znalezienie biegłego sądowego nie stanowi większego problemu. Biegłego możemy znaleźć, korzystając z wyszukiwarki biegłych sądowych, wystarczy tylko wybrać specjalizację oraz miasto. Innym sposobem na znalezienie biegłego w naszym jest wpisanie w wyszukiwarkę hasła „lista biegłych sądowych zielona góra„.

W wielu przypadkach opinia biegłego sądowego pozwala rozwiać wiele wątpliwości, które mogą się pojawić w trakcie postępowania. Do ich rozwiania biegły sądowy na podstawie swojej specjalistycznej wiedzy może przeprowadzać badania, doświadczenia oraz analizy. To na ich podstawie formułowane są wnioski, które znajdą się w przygotowanej przez niego opinii.

Oprócz rzetelności i uczciwości biegłego sądowego charakteryzuje bezstronność. Tylko wtedy jego opinia ma sens i jest brana pod uwagę. Jeśli w opinii pojawią się jakiekolwiek uchybienia lub błędy, może on ponieść konsekwencje takiego działania. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku trudnych spraw każdy dowód ma ogromne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *