USG jamy brzusznej jest najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym. To dlatego, że dzięki jego zastosowaniu udaje się zbadać, zdiagnozować albo wykluczyć schorzenia licznych organów, jakie znajdują się w całej jamie brzusznej. USG jamy brzusznej warto wykonywać też profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Medycy zalecają je w celu wykluczenia między innymi zmian nowotworowych.
Dobrze wykonane badanie ultrasonograficzne powinno obejmować analizę organów, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nadnercza i nerki, pęcherz moczowy, macicę oraz jajniki u kobiet i prostatę u mężczyzn. USG tego rodzaju to też badanie dużych naczyń jamy brzusznej, w tym aorty, naczyń biodrowych i przestrzeń zaotrzewnową.
Wskazania do wykonania usg jamy brzusznej
Jak wspomnieliśmy, badanie usg jamy brzusznej powinno być wykonywane bez żadnych wskazań, ale tylko profilaktycznie raz w roku. Łatwo można znaleźć gabinet, w którym takie można zrealizować przy wykorzystaniu w pełni profesjonalnego sprzętu. Wystarczy wpisać hasło typu „usg jamy brzusznej warszawa”, by w swojej okolicy znaleźć odpowiednią placówkę medyczną.
Najczęściej usg jamy brzusznej wykonywane jest w wyniku odczuwania przez pacjenta różnego rodzaju dolegliwości. W zdecydowanej większości to ból brzucha umiejscowiony w różnej partii. Lekarze wyróżniają też diagnostykę różnego rodzaju chorób właśnie przy wykorzystaniu badania ultrasonograficznego, w tym tzw. schorzeń ostrego brzucha, zapalenie wyrostka, ostrego zapalenia trzustki, żółtaczki, a nawet gorączki niewiadomego pochodzenia.
Co ważne, badanie usg jamy brzusznej jest też podstawowym badaniem, jakie wykonuje się kobietom w ciąży. Jako jedyne jest w stanie ocenić rozwój płodu.
Przed każdym badaniem usg jamy brzusznej należy odpowiednio się przygotować. W większości przypadków należy być na czczo. Dodatkowo, przed badaniem układu moczowego i pęcherza należy wypić odpowiednią ilość wody. O właściwym przygotowaniu do badania powinien poinformować lekarz prowadzący.