Najczęściej stosowane zabiegi rehabilitacyjne

Czy wiesz, że ponad 80% Polaków odczuwa ból kręgosłupa? Nie zawsze wiąże się on oczywiście z trwałymi zmianami, ale z całą pewnością jest typowy dla rozmaitych wad postawy. To tylko jeden z przykładów, który traktuje o konieczności konsultacji z ortopedą. Ten dział medyczny obejmuje o wiele szerszy zakres diagnostyki oraz leczenia. Wady postawy, ale też zwyrodnienia, reumatyzm, nagłe urazy, kontuzje czy uszkodzenia w zakresie układu stawowego bądź kostnego, to kolejne dziedziny, z którymi zmagają się profesjonalni ortopedzi. Bez względu na rodzaj dolegliwości, na jaką uskarża się pacjent, w każdym przypadku lekarz ma obowiązek dobrać indywidualne leczenie, dzięki któremu chory wróci do pełnego zdrowia i całkowitej sprawności ruchowej.

Rehabilitacja na czas

Jeśli tylko pacjent nie bagatelizuje pierwszych objawów bólowych i od razu zgłosi się do ortopedy, specjalista zaleci mu szereg ćwiczeń, które obejmuje podstawowa rehabilitacja. Warszawa na szczęście może pochwalić się wystarczającą liczbą obiektów, w których taka może być realizowana na najwyższym poziomie. W największej ilości przypadków zalecane są terapie manualne, czyli masaże lecznicze oraz kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Podstawą jest też odpowiednia gimnastyka pod okiem doświadczonego instruktora.

Rehabilitacja schorzeń zaawansowanych

Jeśli pacjent zwraca się do gabinetu ortopedycznego w momencie zaawansowanego już stadium choroby, konieczne może być wdrożenie bardziej zaawansowanych metod rehabilitacyjnych, ale nadal takich, które są bezpieczne. Pamiętajmy, że tylko w skrajnych przypadkach potrzebna staje się operacja chirurgiczna, która nierzadko ratuje od unieruchomienia chorego. O wiele częściej, by ratować narządy motoryki ruchowej, stosowana jest krioterapia, ultradźwięki, leczenie prądem, masaże. Takie metody z powodzeniem niwelują zwyrodnienia, dolegliwości bólowe związane z przeciążeniem, wadą postawy czy dyskopatią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *