Jak gromadzić deszczówkę?

Posiadając wiedzę na temat dobroczynnych właściwości deszczu, przyszedł czas na to, by zacząć zbierać deszczówkę. Już wiosną powinniśmy nabyć zbiorniki na deszczówkę zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Trzeba wiedzieć, że deszcz oczywiście podleje roślinność hodowaną w przydomowym ogrodzie, natomiast opady nie będą trwać zawsze, a po nich zwykle następuje okres suszy. Latem, kiedy temperatura przekracza nierzadko 30 stopni Celsjusza, stosownym jest dodatkowe podlewanie kwiatów, owoców czy warzyw. W tym celu nie trzeba jednak marnować wody z sieci wodociągowej, która jest nie tylko droga, ale i nie nadaje się do podlewania roślinności przez ogromne pokłady chloru. Po co zresztą korzystać z wody płatnej, skoro przy dobrym zaplanowaniu sposobu gromadzenia wody deszczowej, taką możemy pozyskiwać bezpłatnie. Wystarczy dobrać właściwy zbiornik na deszczówkę – ten dobieramy przede wszystkim ze względu na wielkość. Inwestycja w zbiornik na wodę deszczową nie jest duża, jeśli pod uwagę weźmiemy korzyści, jakie płyną z jej gromadzenia. Taki wydatek zwróci się już po jednym sezonie wiosenno-letnim.

Nie warto natomiast zbierać deszczówki w wiadrach, butelkach, dzbankach, słoikach. Oczywiście, że te naczynia napełnią się deszczem, natomiast będzie go zapewne zbyt mała ilość, by dobrze nawodnić roślinność czy deszczówką umyć samochód. Uwagę trzeba też zwracać na materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik na deszcz. Chodzi o to, by w zbieranej wodzie nie zachodziła szkodliwa reakcja.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *