Czy okna drewniane są ekologiczne?

Coraz więcej osób przywiązuje wagę do ekologicznego stylu życia. Starają się kupować rzeczy wielorazowego użytku, naprawiają zepsute sprzęty, zamiast kupować nowe i inwestują w drewniane wykończenie wnętrz. Okna z drewna są gorącym tematem, gdyż niektórzy nie są pewni, czy są one do końca ekologiczne. Jaka jest prawda?

Drewno: ekologiczny materiał

Drewno na pewno jest bardziej ekologicznym materiałem niż plastik, z którego zrobione są okna PCV. Czy jednak produkcja tych okien i inne ich elementy nie sprawiają, że ekologiczny materiał przestaje być przewagą? Proces wycinki i obróbki drewna nie jest za bardzo skomplikowany i energochłonny oraz jest stosunkowo mało inwazyjny dla środowiska. Należy jednak zwrócić uwagę, na to, czy drewno wykorzystane do produkcji okna mają certyfikat FSC – oznacza on, że drzewa pochodziły ze zrównoważonych lasów, a materiał może być recyklingowany. Jeśli okna z drewna nie posiadają takiego certyfikatu, to nie warto kupować drewnianych okien: nie są one wtedy ekologiczne. Wtedy można zastanowić się nad oknami PCV — większość takich okien jest teraz wykonywana ze zrecycklingowanych materiałów.

Drewno: trwały materiał

Okna z drewna są też znacznie trwalsze niż okna PCV. Gorszej jakości okna z plastiku trzeba wymieniać po około 15 – 25 latach. Porządnie wykonane okna drewniane mogą być dobre nawet 90 lat. Może przy zakupie są droższe niż okna plastikowe, ale w dłuższej perspektywie na pewno się opłacają.

Czy okna drewniane są energooszczędne?

Okna energooszczędne to kolejny ważny aspekt ekologiczny. Im bardziej szczelne okna, tym mniej ciepła z nich ucieka i nie trzeba aż tak grzać w domu. Czy okna drewniane są energooszczędne? Okna z drewna cechują się niekiedy nawet większą termoizolacją niż okna z PCV. Niekiedy można spotkać się z opinią, że jednak tak nie jest i okna z drewna są bardzo nieszczelne. Wynika to z tego, że kiedyś technologia nie pozwalała na odpowiednią izolację w takich oknach. Teraz technologia poszła do przodu i można ze spokojem uznać, że okna drewniane mają dobrą izolację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *