Czy warto usuwać znamiona?

Niektóre znamiona nosimy niemal od urodzenia, inne nabywamy wraz z wiekiem. Charakterystyczne pieprzyki nie zawsze muszą oznaczać groźną chorobę i powikłania jednak kiedy umiejscowią się w widocznym miejscu mogą szpecić nasz wygląd.

Okazuje się, że usuwanie znamion nie zawsze jest konieczne bowiem te nierzadko mają tendencję do samoistnego znikania. Zawsze zmian na skórze należy obserwować a jeśli ich stan nas zaniepokoi czym prędzej udać się do gabinetu dermatologicznego. W jednym z nich, na przykład Wasylkowscy dokonuje się usuwania znamion jednak zawsze poprzedzone jest to wnikliwym wywiadem z pacjentem oraz koniecznymi badaniami.

Przeważnie usuwa się znamiona, które są nieestetyczne bądź przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Pieprzyki mogą być uszkadzane a nawet krwawić jeśli umiejscowione s w złym miejscu, na przykład takim, które narażone jest na ciągłe ocieranie ubraniem.

Konieczne do usunięcia jest również znamię o objawach czerniaka. Pieprzyk ma wtedy więcej niż 6 milimetrów, jego barwa nie jest jednolita a struktura nie gładka. Jeśli zauważysz na swoim ciele podobną narośl czym prędzej udaj się do lekarza na konsultację. Pamiętaj, że nieleczony bądź nieprawidłowo leczony czerniak jest przyczyną zgonu bowiem zalicza się go do jednego z najbardziej złośliwych nowotworów.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *