Jak wybrać wózki magazynowe?

Obecnie Polska jest jednym z większych centrów logistycznych w Europie. W związku z tym również rynek magazynowania rozwija się u nas w zawrotnym tempie. Właściciele magazynów przemysłowych często optymalizują procesy pracy, aby nadążyć nad zwiększającym się popytem na przestrzeń do magazynowania.

Jednym z najważniejszych zagadnień jest wybór najlepszych wózków magazynowych. To właśnie one spełniają jedną z najważniejszych ról w magazynie, gdyż powinny pozwalać na bezpieczne przenoszenie nawet najbardziej delikatnych towarów na duże odległości i wysokości.

Dlaczego wózki magazynowe są niezbędne w każdym większym magazynie?

Wózki transportowe ułatwiają i przyspieszają pracę. Dzięki nim składowanie i przenoszenie towaru jest szybkie, łatwe i bezpieczne. Zakup wózka magazynowego to poważna inwestycja – pojazdy te nie są tanie, a nieodpowiedni ich wybór może skutkować zmniejszeniem szybkości i jakości pracy w magazynie. Jak więc wybrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Dopasuj rodzaj wózka do załadunku

Magazyny zazwyczaj skupiają się na przechowywaniu konkretnego rodzaju materiałów. Dlatego przed wyborem wózka magazynowego należy zasięgnąć wiedzy o jego rodzajach i zastosowaniach pod kątem tego, jakie przedmioty będzie on przenosił.

Wózek magazynowy dwukołowy jest zazwyczaj wykonany z aluminium, co sprawia, że jest on dosyć lekki, a przy okazji pozwala przenosić produkty o masie nawet do 200 kilogramów. Nadadzą się świetnie do przenoszenia wysokich i ciężkich obiektów na krótkim dystansie.

Wózki platformowe składają się z szerokiej i długiej platformy, która zawieszona jest na kilka centymetrów nad ziemią. Tego typu wózki przystosowane są do przewozu ładunku nawet o wadze kilku ton. Koła aluminiowo gumowe montowane przy tych wózkach pozwalają na bezpieczne prowadzenie pojazdu oraz stosunkowo dobrą skrętność. Platformówki są świetne do przewożenia dużych i ciężkich ładunków. Jeśli zdecydujemy się na wózek platformowy z większą ilością platform, to sprawdzi się on również przy przewożeniu paru towarów naraz.

Rollkontenery z kolei to wózki z platformą, które otoczone są siatką z jednej, dwóch, trzech, a nawet z czterech stron. Tego typu wózki idealnie sprawdzą się w magazynach, w których trzymane są paczki. Kontenery siatkowe świetnie również zabezpieczają cenny towar przed kradzieżą. Kółka do wózków siatkowych nie muszą być specjalnie wybierane, chyba że z góry wiemy, że transportowany będzie ciężki towar – wtedy należy wybrać takie kółka, które mają odpowiedni udźwig.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *