Wybór domu opieki nie jest prosty. Chcemy przecież zapewnić najlepszy standard codziennej aktywności seniorowi, który nierzadko jest dla nas najbliższym członkiem rodziny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze dobrej placówki, w której osoba w podeszłym wieku będzie czuła się po prostu dobrze i zostaną jej zapewnione optymalne warunki pobytu.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na specjalizację domu opieki. Chodzi tutaj świadczenia, jakie dom opieki nad osobami starszymi oferuje w ramach przyjmowania pacjentów z konkretnymi chorobami. Pamiętajmy, że senior bardzo często musi przyjmować nie tylko określone leki, ale realizować również profesjonalną rehabilitację. Podstawą ma być więc sprawdzenie kwalifikacji zatrudnionej tam kadry oraz wyposażenia Sali rehabilitacyjnej.
Kolejna sprawa to wyposażenie domu seniora i warunki, jakie w nim panują. Osoba starsza musi mieć zapewnione pewne udogodnienia, dzięki którym jej aktywność będzie mogła przebiegać w należytym komforcie.
Następna sprawa to opieka. Najlepsze są domy opieki, które gwarantują pobyt całodobowy, długoterminowy. Dla seniora jest to wtedy po prostu nowe mieszkanie, ale zyskuje przy tym profesjonalną opiekę o każdej porze dnia i nocy. Może też liczyć na pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak poranna toaleta czy jedzenie. Musimy wiedzieć, że stan zdrowia niektórych osób starszych nie pozwala im na samodzielną obsługę. Muszą wtedy liczyć na personel, który ułatwi im wykonywanie nawet tych najprostszych zadań.
Pamiętajmy, że dom opieki nad osobami starszymi może funkcjonować w ramach różnych profili działalności. Nierzadko oferuje też opiekę paliatywną. To ta, która przydaje się pacjentom nieuleczalnie chorym, u których zdiagnozowano już chorobę w skrajnie zaawansowanym stadium. Opieka nie polega wtedy na leczeniu, ale raczej uśmierzaniu bólu, by pacjent mógł odejść z tego świata w jak najlepszym komforcie. W takich przypadkach dom opieki może pełnić funkcję hospicjum, do którego trafiają nie tylko seniorzy, ale wszyscy nieuleczalnie chorzy w zaawansowanym stadium choroby.