Każdy rodzaj transportu ma swoje plusy i minusy, dostępne opcje – drogowa, morska, kolejowa i lotnicza – różnią się również przeznaczeniem. Transport drogowy międzynarodowy zapewni przewóz towarów, które wymagają pozwoleń na transportowanie, z kolei transport morski i lotniczy daje możliwość błyskawicznego przewozu naprawdę różnych towarów, o nieregularnych kształtach i gabarytach.
Transport drogowy międzynarodowy – jak to działa?
Aby transport drogowy międzynarodowy mógł odbywać się w pełni legalnie i bezpiecznie, konieczne jest przestrzeganie wielu norm, zasad i przepisów prawnych przez firmy logistyczne. Chodzi o przepisy zawarte w umowach międzynarodowych, nie bez znaczenia się także akta prawne. Aby mieć pewność, że wybierasz zaufany transport drogowy międzynarodowy do realizacji swoich celów, zapoznaj się z dokumentacją potwierdzającą zgodność działania firmy z rozporządzeniami, konwencjami i ustawami. Do najważniejszych dokumentów należą m.in. konwencja celna z 1975 roku, która dotyczy międzynarodowego transportu towarów wykorzystujących karnety TIR, konwencja odprawy czasowej, konwencja z 1987 roku o wspólnej procedurze tranzytowej. Niemal każdy przewoźnik drogowy powinien działać według rozporządzenia dotyczącego warunków wykonywania tego zawodu, a także znać zasady wspólnego dostępu do rynku międzynarodowego. Transport drogowy międzynarodowy rządzi się swoimi prawami, które trzeba respektować, aby bezpiecznie organizować transporty.
Transport morski i lotniczy – alternatywa dla drogowego
Innymi sposobami wysyłki towarów (różnorodnych, nawet tych o nieregularnych gabarytach i kształtach) są transport morski i lotniczy. Korzystając z transportu morskiego, klient ma duży wybór, co do sposobu organizacji pracy i rodzaju przewozu. Może wybierać spośród czterech opcji: przewozu trampowego, przewozu kabotażowego, przewozu wahadłowego oraz przewozu liniowego. Dużą zaletą tego rodzaju transportu jest nieoczekiwanie monumentalna ładowność statków. Na uwagę zasługuje także cena takiej usługi – porównując z innymi drogami transportu, transport morski (i lotniczy) wyróżnia korzystna oferta cenowa. Z każdym rokiem odnotowuje się wzrost liczby przewiezionych towarów właśnie tymi metodami. Drogą morską można transportować produkty płynne, spożywcze, rudę żelaza, węgiel kamienny. Możliwości są niemal nieograniczone. Jednak w porównaniu z transportem lotniczym, morski ma jeden minus – czasami zajmuje zbyt dużo czasu