Kto może wykonywać USG piersi?

USG piersi jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w ramach profilaktyki antynowotworowej. Badanie ultrasonograficzne pozwala również zdiagnozować zmiany w gruczole piersiowym, te łagodne, jak i te o charakterze złośliwym. Warto pamiętać, by wykonywać je tylko w renomowanych klinikach. Badanie powinno przebiegać przy użyciu sprawnego sprzętu najlepszej jakości. Może je przeprowadzać lekarz o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

Badanie USG piersi w Warszawie może wykonywać tylko lekarz, który ukończył stosowną specjalizację z zakresu realizacji badań ultrasonograficznych. Ważne jest również to, że powinien on posiadać potwierdzone umiejętności w wykonywaniu badań ultrasonograficznych gruczołu piersiowego.

Tylko doświadczony specjalista wykona badanie w sposób profesjonalny i zaznaczy ewentualne zmiany. Nie bez znaczenia jest oczywiście sprzęt, jakim wykonuje się usg piersi. Warszawa i inne większe miasta w Polsce na szczęście mogą cieszyć się sporą liczbą klinik, w których ultrasonograf jest rzeczywiście najnowszej technologii. Im lepszy sprzęt, tym badanie będzie dokładniejsze. Jeśli jego jakość jest wątpliwa, nawet najlepiej wykwalifikowany lekarz może nie wykonać dobrze badania.

Każdy pacjent powinien pamiętać o tym, że jeszcze przed badaniem ma prawo do uzyskania informacji o sprzęcie, na którym będzie realizowane USG. Ma również prawo do uzyskania informacji o kwalifikacjach medycznych specjalisty, który będzie je wykonywał.

USG piersi jest badaniem, które może być refundowane, ale nierzadko dla pacjentki oznacza to wielomiesięczne oczekiwanie w kolejkach. Nie da się też ukryć, że publiczne placówki dysponują sprzętem gorszej jakości.

Pacjentki mogą też wybrać prywatną klinikę, w której na badanie tego rodzaju poczekają maksymalnie kilka dni. Mają za to pewność, że ultrasonografia zostanie wykonana na sprzęcie najlepszej jakości, a badanie przeprowadzi lekarz o odpowiednich kwalifikacjach, umiejętnościach i doświadczeniu. USG może wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany w gruczole piersiowym. Istotne jest, by medyk potrafił je dobrze odczytać i zdiagnozować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *