Operacje kręgosłupa czy leczenie zachowawcze? Co pomoże w Twoim przypadku?

Kiedy cierpisz, ból pleców może wydawać się końcem świata. Zawsze jednak istnieje jakieś rozwiązanie. Większość epizodów bólu pleców ustępuje samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. Często pomocna okazuje się rehabilitacja. Zdarza się jednak, że niezbędne jest leczenie operacyjne. Kiedy jest to konieczne?

Trzy sytuacje, w których przypadku warto rozważyć interwencję chirurgiczną

Decyzja o podjęciu operacji kręgosłupa powinna zawsze zapadać po wypróbowaniu opcji niechirurgicznych lub leczenia zachowawczego. Jeśli jednak ból jest uporczywy i utrudnia funkcjonowanie, warto porozmawiać z lekarzem o operacji. Oto kilka oznak, że konieczny jest specjalistyczny zabieg:

  1. Ból nie chce ustąpić.

Współczesna medycyna oferuje wiele remediów na problemy z kręgosłupem:

  • fizykoterapię,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • zastrzyki z kortykosteroidów,
  • ablację prądem o częstotliwości radiowej,
  • zmianę stylu życia, np. utratę wagi lub rzucenie palenia.

Jeżeli żadna z tych metod nie pomaga, operacje kręgosłupa mogą okazać się tą formą leczenia, która odniesie pożądany skutek.

  1. Ból promieniuje do nóg, co świadczy o ucisku na korzeń nerwowy w kręgosłupie. Możliwe, że doszło do przepukliny krążka międzykręgowego.
  2. Nastąpił wypadek i doszło do poważnego urazu.

Najczęściej ból pleców nie wymaga natychmiastowej operacji. Aby przekonać się o jego stanie, warto wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa. Badanie to daje dokładny obraz kręgów i przestrzeni międzykręgowych, co może pomóc we wskazaniu właściwej drogi leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *