Metody formowania metali i rola przeciągaczy

Niezbędną częścią produkcji metalowych elementów jest proces formowania, który służy do odkształcania metali bez usuwania materiału lub zmiany jego masy. Celem formowania metalu jest pobranie surowego kawałka metalu i kształtu, skonfigurowanie go i przekształcenie go poprzez naprężenie, ściskanie, ścinanie i nacisk. Do tego niezbędne są przeciągacze do kanałków i liczne inne narzędzia.

Formowanie metali – jak to się zaczęło?

Od pierwszej rewolucji przemysłowej rozwinął się asortyment metod formowania metali. Formowanie metalu rozpoczyna się od arkusza zwykłego płaskiego metalu, który jest poddawany kuciu, walcowaniu, wyciskaniu, ciągnieniu, tłoczeniu i wielu innym metodom. Każdy proces ma na celu wytworzenie trwałego produktu metalowego, a do finalnego produktu prowadzą między innymi przeciągacze do rowków. Jedną z najstarszych form formowania metalu jest kucie, w którym blachę poddaje się naprężeniu, powodując odkształcenie, które zmienia przepływ ziaren metalu i wymusza dopasowanie go do kształtu matrycy kuźniczej. Proces kucia mieści się gdzieś pomiędzy kuciem na zimno i na gorąco, ponieważ metal nie jest topiony, ale może być podgrzewany, aby proces kucia był łatwiejszy.

Różne rodzaje formowania i dopasowane do formy przeciągacze

Istnieją dwie różne metody formowania metali:

  • gorące
  • zimne

Proces na zimno lub wygrzewanie na zimno kończy się w temperaturze pokojowej lub przeciągacze do wielowypustów są używane w nieco wyższej temperaturze niż pokojowa. Proces kucia na zimno obejmuje szereg etapów, które stopniowo kształtują przedmiot obrabiany do wymaganego kształtu za pomocą matryc, przeciągaczy i młotków.

Bardzo popularną metodą kształtowania i formowania metali jest stosowanie matryc, co polega na podgrzewaniu metali do ich temperatury topnienia i wlewaniu roztopionego metalu do formy. Większość odlewów ciśnieniowych jest wykonywana przy użyciu metali nieżelaznych, takich jak miedź, aluminium, cynk, magnez, ołów, cyna lub brąz, jak również są do tego wykorzystywane przepychacze do rowków. Zaletą odlewania ciśnieniowego jest precyzja produktów i wytwarzanych części z bardzo wąskimi tolerancjami.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *