Co jest uznawane za antyk?

Historyczne przedmioty sztuki dawnej, które mają wartość zabytkową, można uznawać za antyki. Jest to natomiast kwestia indywidualne i wiele zależy od pochodzenia, stanu czy formy wyrobu danego przedmiotu.

Okazuje się, że antykami nie są jedynie meble. Mogą być to także inne przedmioty codziennego użytku, takie jak lampy, porcelana, książki, sztućce czy zegary. Najczęściej znajdziemy je w antykwariatach.

Nie można jednoznacznie określić wieku antyków. Wiadomo na pewno, że im przedmiot jest starszy i im lepiej zachowany jest jego pierwotny stan, tym jego wartość jest wyższa.

Czy to na pewno antyk?

No właśnie, skąd mamy wiedzieć, że posiadamy antyczny przedmiot? Czy każda komoda znaleziona na strychu u babci albo stary zegar nim jest? Otóż nie. Specjaliści, których zadaniem jest wyszukiwanie i renowacja antyków podkreślają, że istnieją pewne zależności, które należy brać pod uwagę.

Antyki są przede wszystkim sztuką rękodzieła. Niedopuszczalne jest, by ich forma została zmieniona. Jeśli w grę wchodzi odnawianie, to tylko zgodnie z pierwowzorem. Antyki nie są też produkowane masowo ani mechanicznie. To zazwyczaj wyroby drewniane, które nie posiadają żadnych metalowych elementów – na przykład łączeń desek.

W Stanach Zjednoczonych uznaje się, że antyk to przedmiot, który ma co najmniej 100 lat. W Polsce jest nieco inaczej. U nas wartość starego przedmiotu jest ustalana indywidualnie. Jeśli mebel posiada poświadczenie autorstwa odnośnie wyrobu, znacznie łatwiej jest określić jego autentyczność.

Nie daj się nabrać

Na giełdach staroci albo w internecie bardzo często można spotkać meble, które są tylko stylizowane na antyki. Warto wybierać więc te, które posiadają certyfikat autentyczności. Na takim powinny znaleźć się dane autora oraz data wyrobu. Jeśli przedmiot był już odnawiany, to również należy mieć dokumentację tego zabiegu. Trzeba pamiętać, że odejście od pierwowzoru sprawia, że antyki tracą swoja wartość i wtedy rzeczywiście stają się jedynie starym bublem. Należy o nie dbać, by historyczne meble z duszą przetrwały jak najdłużej i mogły cieszyć kolejne pokolenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *